B20 E 74-

Posted:
2008-07-30 17:59
by amakombi
vet nån om de är samma insug för de mekansika sprutet 74 som till de tidigare elektriska...
eller var de ett speciellt insug detta året??

Posted:
2008-07-30 18:30
by C Upp
Skillnaderna är små, men dom finns där. Om man t.ex. kollar på spjället så saknas gjutning för spjällägesgivaren (D-Jet) på K-jet insuget. På D-Jet insuget däremot saknas vissa bulthål på runnersarna in i kanalerna (vet dock inte vad som ska sitta där). På ovansidan av fästet för startspridaren (ovansidan av insuget) är det också ett extra gängat hål på K-jet insuget som inte finns på D-Jet.
Har själv i dagarna monterat ett spjäll från ett D-Jet-insug på ett K-Jet-insug och det är inte riktigt samma, men går nog att få till det mesta.
Bäst är nog om du får tag i \"Rätt\" insug. Men ska du bygga nytt sprut så spelar det ingen större roll.
Edit:
Kan ju tipsa om att SVIS har nya K-Jet-insug till salu till ett bra pris.
Och också säga att D-Jet är det tidiga elektroniska och K-Jet det nyare mekaniska sprutet.
Ännu mera Edit:
Kom också på att det på K-jet insuget saknas förvärmning vid spjället. I alla fall är det inte av samma typ som på D-Jet-insuget.

Posted:
2008-07-30 22:52
by amakombi
anade att de var så..
jaja man får tacka för infon
