Svenska Volvo 140-klubbens forum • Bromsslangar bak
Page 1 of 1

Bromsslangar bak

PostPosted: 2009-06-06 16:01
by Christian L
Har ju en annan tråd ang varm bakaxel. Nu skulle jag byta slangar, och precis som jag misstänkte var det fel slangar jag fått! Fick slangar enligt ABRs katalog hos mekonomen. Dubbelkollat dessutom eftersom jag tyckte det såg skumt ut. Jag har en rätt så tidig 67a. Slangarna bak ska ha hane i båda ändarna. Den ena längre än den andra eftersom den låses på bakaxeln med en mutter genom ett vinkeljärn fäst på axeln. Någon som vet vad jag ska ha för slangar och var man får tag på dem? Biltemas passade ju inte heller när jag provade dem för några år sedan.

//Christian

Re: Bromsslangar bak

PostPosted: 2009-06-06 16:28
by Christian L
Såg nu att iaf CVI Automotive har. Men vill gärna kunna handla över disk, typ mekonomen... Men enligt CVI så ska jag ju ha hane hane... vad är det för konstigt med mekonomens lista då??

Re: Bromsslangar bak

PostPosted: 2009-06-06 17:13
by Amarace
Du har ingen bild på hur dom ska se ut möjligen? Jag har Volvo original slangar liggandes, men vet banne mig inte vad dom är till :(
Men dom är ganska långa, hane i bägge ändarna, har dock för mig att på ena änden är det först större diameter, sen blir det mindre diameter på gängen, som för att sätta fast i något, ska ta kort på dom jag har liggandes ikväll.
Köpte dom för att ha fram, men ingen av mina bilar passar dom till, bara i röränden, inte mot oket.

Re: Bromsslangar bak

PostPosted: 2009-06-07 10:35
by Christian L
Har ingen bild tyvärr. Men om man kollar på CVI så har de bild på slangar bak, och mina ser exakt lika ut! Så jag förstår inte varför de gav mig fel på mekonomen. Det är ju ingen ovanlig bil direkt... Såg att GCP verkar ha slangar också, ska höra om bilia kan ta hem dessa åt mig.

//Christian

Re: Bromsslangar bak

PostPosted: 2009-06-07 14:55
by nyga
Kan den se ut så här då?
http://www.autokatalogen.se/wls/view_article_info.do?articleNo=79442


Ska ju vara samma slang från 01/67- framåt

Re: Bromsslangar bak

PostPosted: 2009-06-07 16:01
by Christian L
Ja precis så ska den se ut! Då undrar jag varför jag inte får rätt slang varken på biltema eller mekonomen!? När jag nu hittat tre ställen som har rätt slang i katalogen, då är ju iaf inte felet på min bil =)

tack för svaren //Christian

Re: Bromsslangar bak

PostPosted: 2009-06-07 21:41
by nyga
Gå då in på närmaste Autoexperten-butik. Där får du garanterat rätt. Märkligt är dock att du inte får rätt på mekonomen. De har ju samma tillverkare av bromsslangar och borde då även ha samma rekommendation.

Lycka till!

Re: Bromsslangar bak

PostPosted: 2009-06-08 00:09
by jonte
finns inte micro mer?eller har dom kånkat,

Re: Bromsslangar bak

PostPosted: 2009-06-08 05:44
by hugo544
Japp, dom har gått i konkurs, en del av butikerna har Mekonomen tagit över.

Re: Bromsslangar bak

PostPosted: 2009-06-08 16:35
by Christian L
Ringde dem idag. Via mecas hemsida fick de fram rätt artikelnummer :P
Lite skämmigt tycker jag. Men jag vill inte ha deras, de skulle ha 231 kr styck! GCP tar 152:50 styck när jag hämtar dem i min Bilia-butik. Inget svårt val med andra ord. Har beställt nu och får dem nog fre senast.

//Christian