Svenska Volvo 140-klubbens forum • Elfel el. dålig jord nånstans?
Page 1 of 1

Elfel el. dålig jord nånstans?

PostPosted: 2012-07-31 16:01
by aaby
Jag ska försöka förklara problemet.

när jag slår på halv eller helljus så går voltmätarn ner från 14v till typ 10-11 v sen upp igen å stereon slutar spela typ en sekund. likadant när jag blinkar då går voltmätaren ner en bit och upp igen sen pendlar den i takt med blinkers mellan 12-14v. bromsar jag då ser man att lyktorna lyser svagare en liten stund.

men jag har mätt generatorn den ligger på 14v vid tomgång och ingen belastning, slår man på allt man har då ligger den på 13v och batteriet ligger också på 13v.

medans voltmätarn i bilen ligger på kanske 11v, men mäter jag på generaton ligger den på 13v med allt påslaget.

jag hade detta felet förut en gång, men sen rätt va de var så hade de lagat sig själv, men nu har de dykt upp igen.

kan felet vara nå dåligt relä, motstånd eller kanske dålig jord ?. eller kan de vara dåligt batteri ändå, för de har blivit helt urdraget nångång förut.

mvh

Re: Elfel el. dålig jord nånstans?

PostPosted: 2012-07-31 17:17
by Amarace
Du har alltså ett spänningsfall mellan batteri och voltmätare på drygt 2Volt?

Då får du börja felsökningen där, om det påverkar ljus och blinkers också så har du problemet mellan batteri och strömmatning till bilens förbrukare. Var är Voltmätaren inkopplad?

Vad är det för årsmodell?

Äldre har matningen från startmotorn in till bilen, nyare har en plint bredvid batteriet, så kolla dom anslutningarna först och främst då det låter som att det är glapp i nån anslutning.
Kolla även jord mellan batteri och kaross och motor (borde dock vara rätt ok om du kan starta med startmotorn utan problem)