En fördelare med nya bussningar som inte glappar och med brytarlöst system och fel tändkurva på måste ju vara bättre än en glapp med brytare men med rätt tändkurva?
Inte nödvändigtvis eftersom en glapp fördelare inte ger rätt kurva. Hur du än gör så blir det lite fel om du följer ditt eget resonemang. Det brytalösa tändsystemet kompenserar inte för att resten av mekaniken är fel & glappt.
På materiel som är mer än 30 år gammalt kan man ju heller inte veta vad som är rätt kurva..
Om nu ändå inte tändning, kamaxel och förgaseri lirar ihop spelar det ingen roll hur man micklar fram & tillbaka. De fördelare jag har tittat på har dessutom varierat i skick från närmast oslitna till totala vrak.
Det kan to m. löna sig att shoppa på sig ett gängfördelare, läsa på det som finns skrivet i ämnet och ta råd från det fåtal som verkar känna till något om alla mysterier som omgärdar bilens tändsystem.
Ronwill är en av få firmor som kan mäta upp en fördelare, balansera den och se hur den fungerar.