Page 1 of 1
Hur lossar jag Gasdämparna i Bagageluckan?

Posted:
2013-06-10 12:38
by ANNA
Någon som har ett bra förslag på hur dvs i vilken ordning man gör det bäst?
Från vilket håll "angriper" man bäst det hela? Innifrån med baksätet och hatthylla bortplockat eller dyka ner i skuffen.
Tillägg! Det finns ingen bagagelucka på bilen som jag vill lossa gasdämparna från.
Re: Hur lossar jag Gasdämparna i Bagageluckan?

Posted:
2013-06-10 14:08
by villej
Gasfjädrarna i bakluckan är knepiga saker

Plockade två st från en 74 på skroten och då slutade det med att jag använde våld för att få loss dem. Vill även minnas att den tidigare ägaren till min bil vittnade om att det var hemskt jobbigt att byta dessa.
Det vore väldigt bra om någon expert i ämnet kunde förklara hur man bäst lossar och monterar dessa utan att skada karossens fästen.
Ville
Re: Hur lossar jag Gasdämparna i Bagageluckan?

Posted:
2013-06-10 15:04
by VOLVO
Inte expert på detta...heller!

Men här är en äldre tråd.
/ sven
viewtopic.php?f=1&t=2146
Re: Hur lossar jag Gasdämparna i Bagageluckan?

Posted:
2013-06-11 22:50
by ANNA
Åh... tack för alla svar samt länken till den äldre tråden.
En sak som ytterligare verkar krångla till det, om jag utgår från det ni beskriver här i tråden är att det inte finns någon bagagelucka på bilen som jag vill plocka dämparna från. Jag tänkte inte på att det skulle göra skillnad på tillvägagångssätt, vilket det verkar göra. Jag uppdaterade med den infon i förstainlägget med.
Re: Hur lossar jag Gasdämparna i Bagageluckan?

Posted:
2013-06-11 23:47
by Epsi
Då krävs ett av följande två specialvektyg: Tjock gubbe med oömma händer att pressa ner gångjärnen med.
Eller hävarm som fästes med lämplig bult i hålen för luckan.

Re: Hur lossar jag Gasdämparna i Bagageluckan?

Posted:
2013-06-12 18:41
by ANNA
Tjock gubbe... jag och de två peraoner som möjligen kan hjälpa mej att plocka loss dem väger strax nog över 50 kilo vardera så den biten "sket sig". Hävarmstjohejet ska jag kolla upp, Tack Epsi.

Re: Hur lossar jag Gasdämparna i Bagageluckan?

Posted:
2013-06-12 19:43
by Daniel
Borde väl gå att ta ett kvastskaft och naja fast som hävarm.. eller blir det för klent?
Re: Hur lossar jag Gasdämparna i Bagageluckan?

Posted:
2013-06-12 20:37
by CMO046
Järnspett?
Re: Hur lossar jag Gasdämparna i Bagageluckan?

Posted:
2013-06-15 01:27
by ANNA
Följdfråga: Verktyg... de dämpare som jag vill ha loss sitter alltså i en donatorbil som inte har någon bagagelucka. Gångjärnen sitter dock kvar. Dämparna är alltså inte ihoptryckta. Det sitter några sprintar där... Jag vill undvika att jag eller "kumpanen" får studsande bildelar i skallen när vi tar loss dämparna. Som jag förstår det måste vi trycka ihop dämparna innan vi plockar loss dem, eller hur?
Metoden/specialverkyget som beskrivs i den gamla tråden som finns länkad här verkar omständig. Verktyget ska tydligen vara:
"typ ett plattjärn med vinklar i båda ändar som har urgröpningar för att kunna kroka fat i dämparna. Man öppnar bagageluckan helt, trycker ner den en bit och krokar på verktyget, öppnar luckan helt igen och så har du hela paketet i handen. sen får man knalla till skruvstädet för å få bort dom ifrån verktyget."
Vi kan inte släpa med oss ett skruvstäd till skroten och eftersom vi vill ha loss båda dämparna kan vi inte åka hem med en sittande fast i verktyget. Å vad är det för verktyg, det där "typ ett plattjärn..."? aldrig hört talas om eller sett...
Är det verkligen såhär superomständigt???
Re: Hur lossar jag Gasdämparna i Bagageluckan?

Posted:
2013-06-15 08:58
by Daniel
Precis som Robban skrev i gamla tråden så kan du ju naja ihop dem istället för att använda specialverktyget. Och precis som Robban skriver så är det enkelt och går snabbt. Specialverktyget kan du ju annars tillverka två stycken om du tycker att det verkar enklare. Men då är nog ståltråd lite billigare..
Re: Hur lossar jag Gasdämparna i Bagageluckan?

Posted:
2013-06-15 10:34
by Volvo 145E -74
Skruva lös gångjärnen, ta reda på dämparna. Sedan skruvar du tillbaka gångjärnen.
Re: Hur lossar jag Gasdämparna i Bagageluckan?

Posted:
2013-06-15 20:42
by Stisse74
Mina var "bara" att trycka ihop o dra bort, då de var dåliga. De nya var en utmaning. Jag tog en tving och tryckte ihop dom (akta bara så du inte tappar greppet, de skjuter iväg långt om man slinter). Därefter tog jag en stark ståltråd och najade ihop dämparna, sedan tog jag bort tävlingen och kunde sätta fast dom i fästena. Sen fick man knipsa bort ståltråden. Enkelt när man väl kom på hur man skulle göra;-)