Svenska Volvo 140-klubbens forum • Lossa brytarplattan 085-fördelare?
Page 1 of 1

Lossa brytarplattan 085-fördelare?

PostPosted: 2009-07-02 16:18
by Anton
Hur lossar man brytarplattan på en "085"-fördelare? Den verkar ju som att fördelarhuset är nitat från utsidan så den sitter fast. Alla skruvar är lossade.
Jag tänkte kolla centrifugalvikterna samt byta fjädrarna, och rengöra allt.

Batterierna var slut i kameran så jag lånade denna bild från en av Hasse63:s trådar på amazonklubben. Nitningen (1 av 3) syns just till höger om kondensatorn.
Image

Re: Lossa brytarplattan 085-fördelare?

PostPosted: 2009-07-02 20:09
by jonny_h
Bara att lossa alla skruvar runt om dvs. fästena till locket och dom andra runt om, nitningen där är väl bara planet plattan ligger på! Den kan sitta en del så man får dra upp den med lämpligt verktyg

Re: Lossa brytarplattan 085-fördelare?

PostPosted: 2009-07-02 20:15
by Anton
Ok. Den lilla övre gropen i nitningen ligger lite ovanför brytarplattan. Men den går kanske dra upp ändå. Har funderat på det där med verktyg, men jag vill ju inte bända med en en skruvmejsel å ev. göra brytarplattan skev.

Image
(klicka på bilden för större format)

Re: Lossa brytarplattan 085-fördelare?

PostPosted: 2009-07-02 21:11
by jonny_h
Om man snurrar plattan lite så ska det gå

Re: Lossa brytarplattan 085-fördelare?

PostPosted: 2009-07-02 22:30
by Anton
Den sitter som berget. :| Får ta och spraya på lite 5-56/WD-40 så kanske den lossnar.

Re: Lossa brytarplattan 085-fördelare?

PostPosted: 2009-07-11 20:18
by Christian L
Om den har blivit snett monterad vid en tidigare demontering kan den sitta fast som bara den. Prova som sagt att vrida den lite, annars är det våld som gäller. Den är väldigt stabil plattan, så det ska mycket till för att den ska bli skev!

//Christian

Re: Lossa brytarplattan 085-fördelare?

PostPosted: 2009-07-12 03:29
by Anton
Jag bände med en skruvmejsel trots allt (genom öppningen för vakumregulatorn), och visst lossnade den. Men skev blev den. Har riktat den nu vilket var lätt gjort med hammare, städ och stållinjal.
MEN, jag har gjort bort mig totalt! :O Håller på renovera fördelaren och missade att märka upp å kolla hur brytarkamaxeln satt i förhållande till plattan som centrifugalvikterna sitter på. Den kan ju bara sitta på två olika sätt men hur?.... HJÄLP!
Ska shims:a fördelaren till rätt spel med rep.sats #273521 som finns på Volvo Penta för endast 83:-!!!!!
Tyvärr var axlarna för centrifugalvikterna slitna....funderar hur man ska fixa det....spara till en 123-ignition fördelare kanske... ;)