Svenska Volvo 140-klubbens forum • Takluckelist 144
Sida 1 av 1

Takluckelist 144

InläggPostat: 2012-01-24 23:38
av mange144
Hejsan har nu ytterligare ett litet bekymmer med min 144. Det är som så att den är utrustad med en taklucka som dock ser ut till att ha en väldigt dålig tätningslist. Är det någon som vet om det går att få tag i en ny och isåfall var, har sökt runt på diverse reservdelsfirmor som säljer mycket karossdelar utan att hitta en. Skulle vara uppskattat om någon vet något ställe och kanske har en länk eller nåt. Har inte vågat öppna den men hur e det på dessa, är det bara vanlig lucköppning eller är det ventilationsläge också på dessa moddelerna -73?? :)

Mvh Mange

Re: Takluckelist 144

InläggPostat: 2012-01-24 23:45
av 164E1975
Bara att knalla in hos lokala Volvo försäljaren och beställa.
Samma taklucka på hela 200-serien...........

Re: Takluckelist 144

InläggPostat: 2012-01-25 10:02
av skanke
Visst går det att beställa en list via Volvohandlaren. Men utförandet på listen har ändrats ett par gånger, och det man får idag har väldigt lite att göra med hur listen såg ut från början.
Nu får man en simpel standardlist som är riktigt tråkig och jättesvår att montera snyggt runt öppningen. Rena rama dyngan :evil:

Man får helt enkelt ta en list från någon annan bil istället. På min 144 GL har jag tagit listen från en 740 och nu sitter den istället monterad i luckan istället för i taket. Var en del pyssel att få dit, men det funkar. Den sitter ditklämd runt falsen på luckan och man behöver inget lim. Tyvärr hamnar listen lite för djupt på några ställen. Men det påverkar inte funktionen utan är nog mest något som stör originalnissarna.

Re: Takluckelist 144

InläggPostat: 2012-04-12 19:03
av twincab
Hej.
"Lånar tråden lite" Om man nu som jag köpt listen ifråga av Volvo/GCP med vad limmas
den bäst fast med? Kontaktlim eller något 2-komponents glörp?Eller vad? :?:

//Erik

Re: Takluckelist 144

InläggPostat: 2012-04-13 08:34
av skanke
Kontaktlim är det som rekommenderas.