Måste erkänna att jag ägnade denna tv-produktion mycket lite intresse. Zappade och missade Passaten.
Även om det hela skulle utspela sig på sjuttiotalet så blir detaljen med torkararmarna fel eftersom bilen var av årgång 68-70 och ingen, rimligen borde ha hunnit modifiera en sådan detalj som torkarna. Svarta torkararmar kom med 240:in. För övrigt är det slarvigt intill oförlåtligt att inte avlägsna extraljusen på Amazonen - eller ens montera skiten alls!!
En båge med 4 Bosch rallye knick hade varit helt rätt! Tänk en Amazon med höjd framvagn på rally-vis, tvåtumssystem, femåenhalvor å huvstroppar... Sinnebilden av det tidiga sjuttiotalet, rent bilmässigt alltså.
"Anakronism (grek. anachronismos, av anachronizo "förlägga till en annan, oriktig tid") innebär att föremål, begrepp, eller en händelse, placeras i fel tidsepok i ett litterärt eller konstnärligt verk." Jämför till exempel med "Karl-Bertil Jonssons Julafton" - Massor av anakronismer.
wikipedia - även om denna källa till lärdom många gånger kan ifrågasättas... och aldrig tillåts refereras till i akademiska sammanhang.
