Svenska Volvo 140-klubbens forum • problem med volvo rallye instrument 142 -70
Page 1 of 1

problem med volvo rallye instrument 142 -70

PostPosted: 2009-09-11 12:13
by hedling
satte i ett volvo rallye (5 mätare) instrument som jag köpte men är lite lustigt, varvräknare går inte (det beror antagligen på att det saknas kablar för detta tror jag) tankmätaren visar fullt hela tiden, med original instrument så funkade tankmätaren men när det var halv tank kvar visade den tomt. vad kan vara problemet?

oljetrycksmätaren visar också fullt hela tiden, beror detta på att den ej är inkopplad än? tycker den inte ska visa nåt alls då?

temp mätaren funkar men visar på tok fel, normal temp är mellan den streckade röda och helröda på mätaren, är det en annorlunda givare?

skiljer kopplingen något på en E-motor (förgasarkoventerad)?

om någon annars har ett kopplingschema på ett gt instrument så skulle ju de va underbart :)


MVH

Re: problem med gt instrument 142 -70

PostPosted: 2009-09-11 12:31
by hedling
en ändring, det var visst rallye instrument :oops:

Re: problem med volvo rallye instrument 142 -70

PostPosted: 2009-09-11 20:26
by Robban
Om du har ett ralley instrument måste du byta tempgivare, tankgivare, koppla in en oljetrycksgivare samt dra en kabel extra till varvräknaren.

Sedan funkar det galant...

Re: problem med volvo rallye instrument 142 -70

PostPosted: 2009-09-12 17:41
by hedling
okej :) är extra kabeln från tändspolen? minus kontakten antar jag? en sådan tankmätare skulle vara skitbra om någon hade låg? :) de andra givarna har jag.

MVH