Svenska Volvo 140-klubbens forum • Rengöring - Hur noga är ni?
Page 1 of 1

Rengöring - Hur noga är ni?

PostPosted: 2014-07-01 22:56
by ANNA
Folk häromkring tycker att jag överdriver å gör en massa onödigt när jag tar hem varje liten panelbit, list etc från min 140:a och rengör ordentligt, diskar, smörjer in, skrapar bort minsta ligga smuts, tejprester och färgfläckar.

Allting som ska sättas fast/tillbaka i eller på min bil är helt rent, insmörjt, dammfritt och ser så nytt ut det bara kan.

Jag får en hel del kommentarer som att "Det blir ju skitigt ändå", "det ska bara vara i en bil" och "du ska inte äta från det".

Hur resonerar ni?

Re: Rengöring - Hur noga är ni?

PostPosted: 2014-07-02 01:15
by Daniel
Löjliga kommentarer! Klart man vill att grejerna ska vara fina.
En av de faktorer som gör att saker slits är att de får vara smutsiga.
Sedan är det helheten som gör det lilla extra. En fin bruksbil som ser bra ut på håll ser genast mycket tråkigare ut om man kommer nära och ser en massa smutsiga lister, "skit i hörnen" o.s.v.

Håller man ordentligt rent är dessutom risken för mögelangrepp vid längre avställning starkt reducerad.

Re: Rengöring - Hur noga är ni?

PostPosted: 2014-07-02 22:34
by Rosen
För att inte tala om lukten!
Kupén blir betydligt fräschare om man tvättar alla inredningsgrejer när man ändå har det isär.
Framför allt ventilationssystemet.
Sen kan man ju inte ta allt samtidigt (förutom totalrenoverarna) men varje liten del bidrar.
Så tycker du att du vill och har tid att tvätta fortsätt bara.