Svenska Volvo 140-klubbens forum • Styrservo 160/140
Page 1 of 1

Styrservo 160/140

PostPosted: 2007-08-07 20:53
by jess
Var uppe på en skrot idag, kikade runt lite och hittade mycket 140.

Hittade även en plåtren 164 som hade styrservosnäcka och pump kvar!

Dom ville ha en tusing om man skruvade bort den själv, vilket inte såg så svårt ut eftersom de mesta annat udner huven saknades..



Hade inte användning och pengar nog för att ta den, någon som behöver ha?



Nykyrka ligger skroten i...

PostPosted: 2007-08-07 23:42
by godzilla
Eventuellt ja ... Kunde ju vara en kul utflykt om inte annat.



Vars ? Mullsjö, Nyköping, Motala, Nye eller Vrena ?

PostPosted: 2007-08-08 19:08
by jess
Nykyrka ligger utanför Motala mot Askersund, typ :)

PostPosted: 2007-08-09 00:05
by godzilla
Kände att det var läge att kolla ...



Jag har faktiskt trampat runt därnere en hel del på 60-talet i trakterna, speciellt runt Varamon, blir kul att komma ner dit igen. Dessutom finns det rätt många läckra vägar i gränslandet mellan Östergötland, Närke och Sörmland att utforska om man ändå är i krokarna.



Tack för tipset hursomhelst, servostyrning kunde faktiskt bli en kul gadget i skrindan.

PostPosted: 2007-08-09 00:07
by jess
Hehe, jaa, då kan de ju vara dags att kika dit igen :)



Vad är de för bil du har då?

PostPosted: 2007-08-09 00:31
by godzilla
Inget märkligt, en 144 -73:a som jag leker runt lite med, just nu tvångsmatar jag den stackarn med en gammal T3:a och lagom mycket E85, går sådär (jämfört med 740:an som är avgjort rappare). Men det här bör kunna bli rätt bra om jag får fundera lite, annars blir det väl kompressor istället.

PostPosted: 2007-08-09 00:39
by jess
Hoppsan, låter ju avancerat! Är bilen fin i övrigt också?

PostPosted: 2007-08-09 02:21
by godzilla
Nä, det är egentligen ganska basic, en gammal idé som har legat och skvalpat sen början av 90-talet. Jag är lite ambivalent till överladdning, å ena sidan är det ett enkelt sätt att få effekt men å andra sidan är det lite trixigt att få saker att gå bra över hela registret och lagom mycket soppa i alla lägen. Förmodligen får jag dra ihop nåt lämpligt sprut för att det ska bli rätt hela vägen.



Bilen är hyfsad i skicket, det mesta är iordninggjort såsom plåt, framvagn, bakvagn, motor osv, det enda som inte är rört är BW35:an som är original (förmodligen byts den till ZF4HP22 när jag orkar modda kardantunneln, 4 växlar är fler än 3 :wink: ). Jag har ambitionen att det ska se original ut på utsidan, resten tänker jag laborera med för att se var det slutar.

PostPosted: 2007-08-09 18:39
by jess
Ahaa, de låter ju som de kan bli riktigt sjysst i slutändan de!

Inte många som åker automat, det är ju riktigt nice de :)

PostPosted: 2007-08-12 02:46
by godzilla
Jag bor i en stad där det går snabbare att trampa jonne i rusningstid trots att vi får betala för att komma i åtnjutande av de förbannade köerna.



Dessutom har jag empiriskt konstaterat att en bra standardautomatlåda växlar bättre än jag gör med en manuell låda (eftersom jag gärna varvar ur för långt) när det ska gasas på lite, lagget i växlingarna är dessutom i det närmaste försumbart vid full pjäxa om lådan matchar motoreffekten någorlunda :lol:



Jag tackar än en gång för tipset om servot, det verkar såpass kul att jag vinglar ner och hämtar det. Då ska jag passa på att släpa mig förbi Omberg också och flyga lite Biltema-drake och sen ta en fika i Borghamn, vägarna därikring är grymt vackra så här års.

PostPosted: 2007-08-12 17:02
by jess
Ja, de låter ju som en trevlig tripp det!

Liten varning bara, du får skruva bort saker själv och det är en bit mellan deras verkstad och just den bilen, så jag skulle råda dig till att ta med egna verktyg istället.