Login


          Login reminder Forgot login? | Register Register
Svenska Volvo 140-klubbens forum • D.I.Y-Lackfrågor.

D.I.Y-Lackfrågor.

Allt som inte passar in i original eller trimmat/ombyggt. Bör vara 140 eller 164-relaterat.

D.I.Y-Lackfrågor.

Postby C Upp » 2007-10-18 02:11

Fråga 1.

Om jag inte har några krav på en snygg lack, utan vill i stort sett endast ha bilen enfärgad. Volvo färgkod 108, Safirblå... Billigt och enkelt. Vad rekomenderar ni då?



-Rolla bilen.

-Spraya den med Bättringslack från OKQ8.



Jag kan inte lacka den ordentligt med 2K-lack och kompressorspruta. Garaget tillåter det inte och ska jag vara ärlig så känns det väldigt overkill då jag inte är någon putsfanatiker.



Fråga 2.

Kan man rolla 2K-lack? Om jag åker till en billackerare och köper loss färgen, kan jag då rolla på den och få ett hållbart resultat?

Om inte, några förslag på lacktyp som är rollbar på grundad plåt?



Fråga 3.

Alla jag pratar med säger att jag är dum i huvet om jag sprayar bilen med bättringsfärg på burk. Vad gör bättringsfärg sämre? Och är det sämre än att rolla vadsomhelst?



Fråga 4.

Om man har i baktanke att när bilen senare är lackad på något av ovanstående sätt, och faktiskt går att köra. Kanske den kan ta sig till en billackerare för några lager klarlack. Finns det då någon metod som gör sig bättre?



Bilen är inte snygg, den kommer aldrig bli perfekt i plåten, Det har jag inte ork med. Den kommer gå på bana och därför kanske ha lite närkontak med andra bilar, staket mm. Då vill man lätt kunna banka lite plåt och dra på mer färg. Jag vill bara inte göra nåt oerhört dumt.

Kolla länken i signaturen så ser ni vad det är för bil.



Tips? Erfaranheter? Dela gärna med er. Jag vill veta vad som är bra/dåligt med alla metoder.

Såklart kommer gammal lack slipas ner och plåtrena ytor grundas först.
User avatar
C Upp
 
Posts: 351
Joined: 2006-10-02 20:46
Location: Uppsala

Postby Glufsen » 2007-10-18 06:43

Köp ett gäng skumgummirollers och lägg på färgen 3-4 lager, och sen på med ett lager vax efteråt så kanske det ser hyffsat ut. PRÖVA om inte annat på någon gammal rutten framskärm eller nåt och kolla så att färgen sitter hyffsat efter ovanstående behandling...Sen är det ju bara att rolla på. Sprayburkar tycker jag skulle vara skitjobbigt att lacka en hel bil med, dessutom dyrare än att rolla.



Har samma problem som dig, vill inte lacka bilen seriöst då den aldrig kommer att bli perfekt i plåten, men jag tänkte rolla på John Deere Blitz Black. Billig och extremt stryktålig mattsvart färg som har använts av hotrodders i decennier, sen så blir ju sunkplåtjobbet lite mindre synligt med mattsvart som kulör :wink:
Image

Bonnmeckar först, tänker sen...
Glufsen
 
Posts: 203
Joined: 2007-09-30 10:49
Location: Uppsala

Postby Johan Kjerstad » 2007-10-23 08:32

Om du ändå inte är så noga med bilen så tycker jag att det känns lite bortkastat att köpa riktig billlack. Det är dyrt och resultatet när man rollar motsvarar ju inte kostnaden för den dyra billacken. Numera skall det ju vara vattenbaslack och då måste du ju ha klarlack också.



Så mitt förslag är att om du skall ha riktig billack så är det lika bra att låta någon som har möjlighet blåsa på lacken åt dig.



Annars kan du ju lika gärna köpa någon billig 1K färg som du låter bryta så att den någorlunda stämmer med kod 108, det blir bra mycket billigare än att köpa riktig billack. Plus att det är lätt att pensla på nytt om det skavs av eller bilen får en smäll.
Johan Kjerstad
 
Posts: 93
Joined: 2006-09-21 10:52
Location: Västerhaninge

Postby jonte » 2007-10-23 22:40

jag har också blå 108 på min bruks 74a,jag köpte vanlig färg till järn på feltema och blåste på,40 kr litern,hur billigt som helst :)den är lite mörkare i nyansen,så lite vitt i den så blir den ganska lik,det komiska är att den blåa hette också 108 :o
jonte
 
Posts: 767
Joined: 2006-10-22 11:51
Location: löddeköpinge


Return to Övrigt

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests

cron

News

  • New website
    Welcome to our new webpage, a modern system behind the scenes with a better usabillity for our administrators. Everything is integrated and has a high security The system is Joomla, a Open Source project....
    Read More...
  • News
    In this module news articles in the category "Clubnews" will be shown. Latest article shows first.
    Read More...

Who's Online

None