Page 1 of 2
Funderingar ang. topp

Posted:
2009-10-14 17:11
by Bosse
G`dagens motorkunniga vänner
Har i dagarna fått tag på en steg 3 topp med stoora ventiler, den är renoverad och nyinslipade ventiler mm, i kalasskick altså. Min tanke är att under vinteren montera denna på ett standardblock, med ny K-kam och ny Weber 36/36, med matchportad insug och avgasgrenrör samt nytt 2" avgas från KG, vad tror ni om detta? tänkte åka med detta under nästa sommar för att se hur det hela funkar, sen möjligtvis under nästa vinte bygga nu bottendel borrad osv.
Tankar/erfarenhet kring detta mottages med tack.
Re: Funderingar ang. topp

Posted:
2009-10-14 21:23
by 123 GT
Toppen låter väl ok, men kamaxelvalet är väl ingen höjdare.
Re: Funderingar ang. topp

Posted:
2009-10-14 21:29
by Bosse
123 GT wrote:Toppen låter väl ok, men kamaxelvalet är väl ingen höjdare.
Jag vet, KG är vel att föredra misstänker jag, men jag tycker K kammen passar hur jag vill att motoren skal bete sig......lättkörd och samtidig vassare en orginal, men, passar den egentligen ihop med resten, eller skulle jag haft en vassare kam med tanke på toppen?
Re: Funderingar ang. topp

Posted:
2009-10-14 23:13
by Mac
Jag tror inte toppen spelar så stor roll när du kör med k-kam och weber 36 förgasare men den skadar ju inte, ska du få ut effekten ur toppen så får du ha en värre kam och dubbla förgasare men då blir den ju inte så snäll att köra längre och lär ta lite mera soppa

Re: Funderingar ang. topp

Posted:
2009-10-14 23:42
by Bosse
Mac wrote:Jag tror inte toppen spelar så stor roll när du kör med k-kam och weber 36 förgasare men den skadar ju inte, ska du få ut effekten ur toppen så får du ha en värre kam och dubbla förgasare men då blir den ju inte så snäll att köra längre och lär ta lite mera soppa

Var just det jag tänkte på, alt. en KG kam,men då karnske inte 36`an hänger med längre? är inte så hemma på detta...ÄN, man får forsöka sig fram, men lite tips på vägen är ju aldrig fel

Re: Funderingar ang. topp

Posted:
2009-10-15 00:47
by mr D
Jag har köpt en KG10-kam som jag ska använda till DCD, har dock inte hunnit prova än.. Tänkte som dig först, Bosse men det hela drog iväg till att bygga en annan motor. Då det var så gott skick på orginalmotorn tänkte jag att det nog är bäst att spara den...
Men oavsett borde det ju bli bättre flöde och effekt i en steg 3 topp även om man har ganska mild kam & förgasare??
Re: Funderingar ang. topp

Posted:
2009-10-15 02:58
by Mac
Lite bättre bör det bli även om du har mildare kam och förgasare men man har en bit kvar innan man utnyttjar toppen fullt.
Jag själv kör original block, Steg 3 topp, R-kam, Extraktor och sen en Weber 36/36 på det och det märks att förgasaren inte orkar ge som det vill ha men det är riktigt bra klipp i den ändå, drar fint även på lägre varv, dock ingen tomgång.
Jag hade original topp på den innan 2mm planad men inte portad och då kom inte effekten innan jag nådde 3500-4000varv men nu sen jag bytte till steg 3 så drar den jämnt från 2000varv och uppåt så det märktes rätt bra skillnad att byta toppen även om där bara är 36/36 på den.
Re: Funderingar ang. topp

Posted:
2009-10-15 08:06
by Bosse
Mac wrote:Lite bättre bör det bli även om du har mildare kam och förgasare men man har en bit kvar innan man utnyttjar toppen fullt.
Jag själv kör original block, Steg 3 topp, R-kam, Extraktor och sen en Weber 36/36 på det och det märks att förgasaren inte orkar ge som det vill ha men det är riktigt bra klipp i den ändå, drar fint även på lägre varv, dock ingen tomgång.
Jag hade original topp på den innan 2mm planad men inte portad och då kom inte effekten innan jag nådde 3500-4000varv men nu sen jag bytte till steg 3 så drar den jämnt från 2000varv och uppåt så det märktes rätt bra skillnad att byta toppen även om där bara är 36/36 på den.
Men just ditt problem karnske beror på att du har just en R kam? för vad jag förstår så är det inte direkt någon gatvänlig kam, utan mer en rallyecross kam, som kräver mer varv?
Finns en tanke att ev. skaffa dubbla 45`or nästa vinter om det visar sig att 36`an inte räcker till, å andra sidan kan man ju byta mundstycken också, men om man med detta kan utnyttja den fullt ut vet jag inte. Tanken bakom bygget är att få en bruksvänlig, men samtidigt en något vassare motor en orginala som börja bli trött, tänker då mest på toppen, slitna styrningar/tätningar, samt vippbrygga.
Re: Funderingar ang. topp

Posted:
2009-10-15 21:11
by jonny
Vill du ha en motor med bra bottendrag (som orginal) och låg bränsleförbrukning (som orginal ) samt om du tänkt använda 36/36 :an , använd en K eller D kam eller KG10 (som KG rekommenderar till 36/36:an) .
Kamaxlar vassare än ovan kräver användande av dubbla 40-45:or för att få jämn tomgång och "skapligt" bottendrag .
Vassa kamaxlar kräver en separat förgasarport per cylinder .
R-kammen tycker jag är en kam som ger bra mellanregister , definitivt inte heldöd på botten , men man känner att motorn vaknar till "liv" vid ca 2700 , men inte lönt att varva så mycket mer än 6-6500 .
Re: Funderingar ang. topp

Posted:
2009-10-15 22:01
by fretchi
Rätta mig om jag har fel, men bottendraget kan ju knappast påverkas så mycket av att man har underdimensionerat förgasaren? Däremot på höga varv där kammen ger motorn maximal fyllnadsgrad kanske förgasaren redan bottnat, så det rejäla skjutet aldrig infinner sig. Man har alltså skaffat en kam som offrar lite av bottendraget och kompletterat det med en förgasare som inte orkar med toppeffekten.
Re: Funderingar ang. topp

Posted:
2009-10-15 22:57
by Mac
fretchi wrote:Rätta mig om jag har fel, men bottendraget kan ju knappast påverkas så mycket av att man har underdimensionerat förgasaren? Däremot på höga varv där kammen ger motorn maximal fyllnadsgrad kanske förgasaren redan bottnat, så det rejäla skjutet aldrig infinner sig. Man har alltså skaffat en kam som offrar lite av bottendraget och kompletterat det med en förgasare som inte orkar med toppeffekten.
Exakt

Re: Funderingar ang. topp

Posted:
2009-10-16 09:30
by jonny
Med vassa kammar med mycket överlapp och långa durationer blir det "backpulser" i insugsröret på tomgång och lågvarv , har man ett gemensamt inloppsrör till alla cylindrar så stör dessa pulser varandra och motorn går ojämnt .
Med en separat förgasarhals per cylinder så slipper man att pulserna från de olika cylindrarna stör varandra .
Genom detta så får man jämnare tomgång och bättre bottendrag med en separat förgasarhals per cylinder .
Backpulserna försvinner när motorn ökar i varv och det blir ordentlig skjuts på insugsgasen .
Re: Funderingar ang. topp

Posted:
2009-10-16 10:15
by fretchi
Nej nej... Där håller jag inte med.
Bakpulserna blir starkare ju högre varvtal och fyllnadsgrad du har. Mer gas som har mer fart som hejdas av en stängd ventil ger ju en rejälare bakpuls. Detta utnyttjar man ju för att få en ökad fyllnadsgrad och mer effekt genom att stämma av insugets längd mot önskat varvtal.
Så jag skulle vilja påstå att fenomenet du beskriver märks mest vid fullgas och där har jag jag j konstaterat att en liten enkelförgasare inte är så optimal

Re: Funderingar ang. topp

Posted:
2009-10-16 14:39
by Bosse
Ålrajt, ut i från diskutionen så är det altså K kammen eller KG 10 som gäller för min del då jag är ute efter en körvänlig OCH hyfsat bränslesnål motor.........tackar för tipsen grabbar
Sen, kan någon förklara mig skillnaden mella K-kammen och KG 10?
Re: Funderingar ang. topp

Posted:
2009-10-17 21:26
by mr D
Jo jag har oxå grunnat på skillnaden mellan de kammarna. Det jag har läst mig till är att KG10 har lite mer lyft och lite annan nockvinkel & duration... den ska alltså ge lite mer kraft & gå lite bättre än K-kammen.
Många har erfarenhet av K-kammen men jag efterlyser oxå någon som testat KG10 och kan ge besked...
Re: Funderingar ang. topp

Posted:
2009-10-18 10:50
by Bosse
mr D wrote:Jo jag har oxå grunnat på skillnaden mellan de kammarna. Det jag har läst mig till är att KG10 har lite mer lyft och lite annan nockvinkel & duration... den ska alltså ge lite mer kraft & gå lite bättre än K-kammen.
Många har erfarenhet av K-kammen men jag efterlyser oxå någon som testat KG10 och kan ge besked...
Yepp, samma här, finns någon med erfarenhet av KG 10 kammen och någotsånär samma uppsätt i motoren som jag funderar på???
Re: Funderingar ang. topp

Posted:
2010-03-12 23:43
by mr D
Bosse! Hur har det gått?
Mvh/ Daniel
Re: Funderingar ang. topp

Posted:
2010-03-13 00:02
by Bosse
Har tyvär inte hänt nått då jag blev av med garaget. Bilen står ute för närvarande,men ett nytt garage är på gång, innflyttning om ett par veckor eller så, lite renovering innan det är klart. Vet inte om jag hinner göra nått åt motor`n nu i vår, har en del annat som skal göras, så vi får se vad som hinns med

Re: Funderingar ang. topp

Posted:
2010-03-13 00:13
by mr D
Aha ok. Njae mina planer fick oxå ge vika då jag blev av med jobbet i lågkonjukturens tecken.. Blev oxå av med garageplatsen. Men fick abstinens så jag har suttit å preparerat trimtoppen på köksbordet i vinter ( en del slipspån i köket, tur man e singel
Nu är ja dock nyss återanställd så man kan ta upp planerna. Inväntar varmare väder så man kan stå ute å skruva.
D
Re: Funderingar ang. topp

Posted:
2010-03-13 00:24
by Bosse
då har du tur, för det är tydligen inte så enkelt att få nytt jobb i dag.
Kam är iallafall innköpt, KG10, förgasaren skal bestyckas om(Weber 36/36) så får vi se om den räcker till.......OM jag hinner skal toppen, kammen och förgasaren monteras i vår.....