Påminnelse om användarnamn/lösenord Glömt användarnamn/lösenord? | Registrera Registrera
140 bladet 16 3 Sid1 HR

Det som ni bara ser framsidan på är Svenska Volvo 140-klubbens jubileumsnummer, nr 3/2016 med anledning av modellens 50-årsjubileum. Tidningen får alla medlemmar i klubben fyra gånger per år.

 Det är nu i dagarna exakt 50 år sedan de första 140-bilarna rullade ut ur fabriken. Bilmodellen lade grund för Volvos goda rykte och säkerhet världen över. Karossformen i 140 levde vidare i 240 ända till våren 1993 då man stängde av tillverkningsbandet för gott.

Denna tidning är lite speciell. För det första så är det den tjockaste 140-bladet någonsin. Hela 64 sidor har ni framför er. Allting är specialgjort för detta jubileumsnummer.

Vi gör en tillbakablick på utvecklingen, presentationen och de allra tidigaste bilarna. Världens två äldsta 144or.

Vi presenterar sedan varje årsmodell för sig på ett överskådligt sätt. Vi har tagit fram färsk statistik på hur många exemplar det finns kvar i Sverige av varje modell. Den verklige kalenderbitaren får här sitt lystmäte.

Vi visar ett reportage om 142 chassinummer 10 som stod i en källare hos en Volvohandlare i Östersund, oventandes om vad det var dom hade. Vår utsände reporter Fredrik Engström fick låna hem bilen ett dygn och tillbringade 30 mil i den, och det resulterade i att bilfirman nu visar bilen i sin bilhall inför 50-årsjubileet.

Vi visar också ett hett boktips om bilen som inte finns men ändå gör det. Fredrik Nyblads fantastiska publikation om Volvo 165.

Ett bildkollage med blandade medlemsbilar runt om i landet visar vi också. Fantastiskt roligt att så många har skickat in bilder.

Eder redaktör
Per Helgesson

Klubbnytt

Vilka är Online

Ingen